Groteszk népszínmű két részben,
avagy drámai kurzusdarab, keverő-kavaró komédiával,
némi áthallással, de a jó befejezés még várat magára.
Történik valahol a Kárpát-medencében, nagy hegyek
árnyékában, patakok szabdalta völgyben, a valamikor
népesebb, szebb időket megélt zsákfaluban,
ahol közel ötszáz őshonos magyar lélek él.
Idő: 2018. április, húsvét után
Aki ismeri a költő korábbi, évtizedekkel ezelőtti színművét, az atomfélelemmel és bunkerral is kacagtató sorsszimfóniát, a Nyolcvan vödör levegőt, annak nem lesz újdonság Lezsák Sándor új darabjának sírásban-nevetésben, vagyis a groteszkben csúcsosodó komédiája. Aki viszont most találkozik először a költő ilyesfajta felhőtlen játékával – furcsán hangozhatik, ám komorabb hangja ellenére a történelmet búvárló Csaba királyfi a friss drámának valamiképp előzménye –, az is jól elszórakozhat a 20–21. század közép-európai valóságának furcsaságain.
Mert a Nagypapa a bőröndben – szerzője népszínműnek mondja – nem más, mint Kárpát-medencei kórkép, nagyon is életszerű valóságdarabokkal (falurombolás, elvándorlás, besúgások rettenete stb.) megtűzdelve. Legjózanabb, legigazabb szereplője, a zsákfalu sokat szenvedett, megalázott, halálba kergetett mesteréért mindig kiálló, fehér köpenyben a beteg emberiséget gyógyító „bolond”, kinek csörgősipkája nem más, mint életszeretet.
A kisebbségi töprengésekkel (menjünk vagy maradjunk?), haza- és otthonépítéssel fűszerezett, a helytállás legkomikusabb jeleit is tükröző komédia kacajos hangulata ellenére is félelmetes látlelet a magyarságvállalásról, a szülőföldön való maradásról, az igaztalant a feledés kráterjába taszító közösség (akár Erdély) mindennapjairól.
Nagypapát kiásták, a csontjait „Magyarba” akarták áttelepíteni, az ott élő rokonok vágyai szerint, hogy elejét vegyék a temetőt vízzel elárasztandó, vagy így-úgy veszélyeztető helyzeteknek. Viszont a bőröndöt mégsem kell utaztatni, mert a jobb jövő reményében a fiatal és öreg családtag is visszatér a szülőföldjére. S a hétköznap mártírjának akárcsak csontdarabkákban is megtestesülő erkölcse mindennél nagyobb erő a nemzetiségi-kisebbségi közösség összekovácsolására.
Fullánkos játékszenvedély viszi előre a történetet. Minthogy a szerző cselekménybonyolítása meseízű – a jó elnyeri jutalmát, a rossz megbűnhődik –, ezáltal érezzük igazán groteszk sorsunk nevettető megpróbáltatásait. A kikacagott világban rejlő erő többletét.
A Kairosz Kiadó több mint 25 éve jelentet meg könyveket különböző műfajokban, de főként teológia, filozófia, vallás, pszichológia, közgazdaságtan, politika, szépirodalom témakörökben. Csath Madolna, Bogár László, Galuska Tünde, Lezsák Sándor, Marton Gyula, Szabó József László, Oláh János és számos más kiemelkedő szerzők műveit tekintheti meg és vásárolhatja meg honlapunkon.
Válogasson a Kairosz Kiadó által kiadott könyvek százai közül. Kiadónk szerteágazó témákban kínál kiváló olvasmányokat, filozófia, teológia, hit, vallás, pszichológia, történelem témájú könyvek százai mellett szépirodalmi könyveket is talál. Szeretettel ajánljuk a webshopunkon elérhető művészeti albumokat is.
Kiemelkedő sorozataink, mint a Magyarnak lenni és Miért Hiszek? riportkönyvek, valamint a Féltett Kishazák, mélyebb betekintést nyújtanak a magyar identitásba és az interjúalany hitébe, hazaszeretetébe. Szerzőink, mint Pokol Béla, Szerencsés Károly, Molnár Tamás, Dér Katalin, Botos Katalin és sok más tehetséges író, kiválóan vezetik az olvasót a tudás újabb és újabb mélységeibe.
A YOUCAT, Y-Biblia és YOUCAT gyermekeknek világhírű bestsellerek is kiadónk gondozásában jelentek meg magyarul, valamint az Egy Bogár naplója sorozat is a Kairosz Kiadóhoz fűződik.
Ne feledje, továbbra is vásárolhat személyesen a 13. kerületi könyvesboltunkban: 1135 Budapest, Szegedi út 43.